בדיקת אטימות ממ"ד

בדיקת אטימות ממד

אם ברצונכם לערוך שיפוץ או תיקונים במרחב המוגן בבית, אחת הבדיקות ההכרחיות ביותר היא בדיקת אטימות ממד. באמצעות הבדיקה ניתן למצוא ליקויים כאלה ואחרים אשר עלולים בבוא העת להיות ההבדל בין פגיעה בדיירי הבית בעתות חירום ובחדירה של רעלים לחלל האוויר בממ"ד, לבין הצלת חיים. בדיקות אטימות הינן הכרחיות, מומלצות וחשובות, למען בטחונכם ובטחון משפחותיכם.

מהי בדיקת אטימות ממד?

בדיקת אטימות ממד היא אחת הבדיקות שעורכים כדי לוודא שהמרחב המוגן תקין וראוי לשימוש במצבי חירום ובעתות משבר. בבדיקת האטימות מחפשים ליקויים בפתחי האוורור של הממ"ד, כולל במסגרת של דלת הממ"ד ומסגרת החלון. בנוסף, בודקים האם יש תנועה חופשית של כנף הדלת, סגירת הידית, ועוד. מוודאים שאין פתחים שאינם תקינים, שיכולים להיווצר מקידוחים כאלה ואחרים. במקרה שהותקן בחדר מזגן, יש לוודא שמעבר הצנרת שלו אטום והאטם עמיד בפני הדף וחדירת אוויר.

בדיקת אטימות ממד

הבדיקה מבוצעת על ידי מעבדה שמוסמכת לתת אישור אטימות ומתבצע בה וידוא של תקינותם של דלת הממ"ד וחלון הממ"ד, כשהחלק העיקרי הוא בדיקת גומי האיטום המלא על הדלת והחלון. הבדיקה הראשונית מוודאת שלא בוצעו תיקונים כלשהם בידי גורמים לא מוסמכים כשמדובר למעשה בשינוי החומרים בממ"ד כמו שיפוץ, צביעה, התקנת רצפות שונות, קידוחים וכדומה.

בדיקת אטימות ממד למי זה מתאים?

מלבד מבנים חדשים שנבנו מאז מאי 2010 וקיבלו מדבקות תו תקן ממכון התקנים, אשר מודבקות על החלון ועל דלת הממ"ד, כל מי שגר בדירה ישנה או לחילופין, אדם שלא בדק את הממ"ד במשך תקופה ארוכה, חייב לדאוג לכך שהמרחב המוגן שלו ושל משפחתו יהיה תקין. לשם כך, יש צורך בבדיקת אטימות לממ"ד, זאת בנוסף לעוד מספר בדיקות הכרחיות, אך בראש ובראשונה יש להתחיל בבדיקה החשובה ביותר.

מה המחיר של בדיקת אטימות לממ"ד?

יש צורך ביצירת קשר עם מומחים לנושא, אשר יכוונו וילוו אתכם שלב אחר שלב, ממציאת החברה הנכונה שתערוך את הבדיקה ועד לשלב קביעת התשלום, שמשתנה בין החברות. שימו לב, גם חברות שמציעות מחירים זולים מדי או יקרים מדי, עשויות להיות לא מורשות ויש לבדוק האם החברה/מעבדה ששולחת אנשי מקצוע לבדוק את הממ"ד היא אכן חברה שמוסמכת לכך על פי מכון התקנים ועובדת לפי ההנחיות של פיקוד העורף.

ליקויים נפוצים בבדיקת אטימות ממ"ד

לכל ממ"ד יכולים להיות אין ספור ליקויים, כשבדרך כלל מדובר בבעיות עם דלת הממ"ד, שעשויה להתפרק או לעיתים אינה ניתנת להזזה. בדלתות מסוימות ניתן לבדוק בצורה עצמאית אם הדלת אינה אטימה אם ישנה חדירת אור כשהדלת נסגרת. בנוסף, אנשים רבים נוטים לקדוח בממ"ד ללא פיקוח, לצורך התקנת מזגן. זהו אחד הליקויים הנפוצים כשלרוב המתקינים אינם שמים סוגר תקני שעמיד להדף וגם מעניק אטימות. אלה כמובן רק חלק מהליקויים שאפשר להתקל בהם בבדיקת האטימות.