דלתות ממ"ד

בעקבות ריבוי מצבי חירום בישראל אנו כאזרחים מחויבים למצוא מרחב מוגן ולשהות בו בכל זמן שאנו מאוימים מפני טילים ומצבי חירום דומים הדורשים לשהות המרחב המוגן.
כאמור, מרחב מוגן דירתי – הוא מרחב פרטי המגן עלינו בתוך הבית או הדירה או כל נכס בו נבנה ממ"ד .

כאשר אנו מתעתדים לבנות בית, להרחיב את הדירה וכדומה נתכנן ממ"ד כי זוהי מחויבות ואינה ניתנת לבחירה בעת תכנון בית חדש. חדרי ממ"ד נחוצים מאוד בסביבתו ובבית הופכים למעין "שומר ראש" . הממ"ד בדומה למקלט אינו בעל חדירה של טילים והוא מוגדר כחסין ובטיחותי בעקבות דלת הממ"ד המותקנת בו וחלון הממ"ד פרט לקירות מזויינים.

מהי דלת ממ"ד ?

דלת ממ"ד הינה דלת מסיבית מפלדה הנוכחות קרה ופחו רכה מדלת רגילה בחדרי הבית. ויתרה מכך דלתות ממ"ד תופסות מרחב לא קטן בחלל הבית עצם היותן מאסיביות. כיום ניתן להוסיף דלת נוספת לפני דלת הממ"ד על מנת לאפשר קלילות בסגירת דלת הממ"ד עצמה . כך שמתי שהזמנים הן בשגרה משתמשים בדלת הרגילה וכאשר במצבי חירום כאמור בדלת הממ"ד .

סוגי דלתות לממ"ד

כפי שציינו לעיל ישנה דלת ממ"ד רגילה המסתובבת על ציר. פיתוח חדשני שמאפשר גם עיצוב ונוכחות נאה יותר לממ"ד היא דלת ממ"ד הזזה. גם דלת הזזה זו בעלת תקן בטיחותי ואף יותר מכך ובהחמרה. כמו כן, נגד הדף והשוס שהיא בעצם דלת נגררת – כמו דלתות הזזה רגילות שאתם מכירים רק נגד הדף ובטיחותיות . למרות שהן כבדות משקל הגרירה מאפשרת גמישות בהזזה – מה גם שהיא חוסכת מקום במרחב ולא צריכה להישאר פתוחה על ציר הקיר ותפוס מקום – היא נגררת ונכנסת לכיס מיועד לה בקיר ולא חייב שתהיה גלויה שהימים שגרה הם .

ולמרות כל זאת ולפני הכל תפקידן של דלתות ממ"ד רגילות והזזה למנוע פגיעה ישירה בממ"ד או הגנה מפני הדף חזק ומשמעותי שעלול לגרום לנזקים בנפש ורכוש. כל דלתות הממ"ד ולכל הסוגים מיוצרות בתקנים מחמירים.