דרכי התגוננות

דרכי התגוננות

במשך כל שנות קיומה, מדינת ישראל נשארה מוקפת אויבים. כתוצאה מכך, עם השנים וההתפתחות הטכנולוגית נחקקה חובת בניית מרחב מוגן דירתי בכל דירה חדשה או תוספת בנייה לדירה ישנה מעל 12 מ"ר. תפקיד הממד הוא להגן על השוהים בו בשעת מלחמה, רעידת אדמה, או לוחמה באמצעים כימים או ביולוגים. מהירות הגעת הטילים והפצצות אל תוך ערי ישראל גברה עם הזמן והורידה את זמן התגובה בו ניתן להגיע בבטחה אל המקלטים המצויים במרחב הציבורי, בעיקר למבוגרים ולנכים. לכן, נוצר צורך במרחב מוגן בתוך מקום המגורים. בימי שגרה, הממד יכול לתפקד כחדר רגיל, עם מספר שינויים קלים כגון חלון ממד הניתן לאטימה ודלת הדף.

שדרוג ושיפור

על מנת לשהות בממד בצורה בטוחה, עליו לעמוד בתקן של פיקוד העורף המחייב דלת וחלון אטומים. לשם כך, פיקוד העורף מרענן מידי תקופה את התקנים. מידות חלון ממד העומד בתקנים נע בין 80 ל-110 ס"מ לכל צד, וצריך להיות מותקן במינימום גובה של מטר אחד מהרצפה. בעבר, הפתיחה והסגירה של החלון התבצעו כלפי פנים, אך לאחרונה נקבע שיהיה בעל שני חלקים כדי לא לפגוע בעומדים לידו בזמן הסגירה. כמו כן, חלון המתכת החיצוני יהפוך אטום לנשק ביולוגי ודומיו, ואילו הפנימי יוכל לשנות עיצוב ולהפוך לחלון הזזה. שינויים אלו ניתנים לשיקול דעת המזמין. בדרך כלל, צד המתכת החיצוני משמש נגד רסיסים ופצצות והצד הפנימי הוא חלון איטום נגד הדף.

סוגי חלונות יעילים

רוב המתקינים מעדיפים חלון עשוי אלומיניום העומד בתקנים המחמירים של פיקוד העורף ואוטם ביעילות את החדר. מחירו של חלון אלומיניום יקר יותר, גם מפאת מחיר האלומיניום וגם בגלל הצורך לצבוע אותו. כיום ישנם מספר סוגים של חלונות ממד, שהבולט מביניהם הוא חלון עם פתיחה מלמעלה לאוורור החדר ומשמש גם ביומיום. ניתן להוסיף תריסים חשמליים או תריסי גלילה וכמובן רשתות למניעת כניסת חרקים ומעופפים. כמו שאר המתקנים המשולבים בממד, חלון ממד חייב לעמוד בתקנים וגם להיות פונקציונלי ויעיל לשוהים בו. לפיכך, כדי להתקין אחד בצורה הטובה והאיכותית ביותר וגם לשמור על עיצובו ויעולותו, יש להקפיד לבחור מתקין עם רישיון של פיקוד העורף שמכיר את התקנים על בוריים ובעל ניסיון התקנה בכל סוגי החלונות. אם אתם מעוניינים להתקין חלון ממד או לשדרג אחד שברשותכם, פנו לשביט רונן כל הציוד למרחב מוגן בטלפון: 050-5302009 או 09-7683122 ותיענו ברצון.