ממ"ד – קווים לדמותו של מרחב המיגון הדירתי

נחש צפע!

ממ"ד – מרחב מיגון דירתי. סיפורו של הממ"ד בישראל מתחיל בשנות ה-90 של המאה הקודמת. מלחמת המפרץ הגיעה לציבור בישראל כשוק מערכתי. לפתע הגבולות בין חזית ועורף היטשטשו. טילי סקאד נחתו בכל רחבי הארץ, האזעקות רדפו בימים ובלילות, בליווי המלים המצמררות "נחש צפע, נחש צפע!". הן סימנו את הפחד הגדול מפני האפשרות של התקפה בנשק כימי וגרמו לכולם להסתובב עם ערכות האב"כ האישיות תלויות על כתפיהם. בטלוויזיה נחמן שי היה המרגיע הלאומי. תכניות כמו זהו זה והעולם הערב קנו את עולמן עם כמה מהתכנים המבריקים ביותר שאי פעם כתבו וביצעו. סדאם חוסיין הפך לשם שנישא בכל פה. כמו גרסה מעוותת של אליהו הנביא. עשוי בכל רגע להיכנס אליך הביתה ולפזר במקום ברכות, גז קטלני.

אידיאלית היה על אנשים להגיע למקלטים. מרחבים מוגנים קהילתיים ואזוריים, שיוכלו להגן על חייהם מפני נפילת הטילים. אולם אלה הוקמו לתרחישים אחרים. תרחישים של מלחמה קונבנציונלית כפי שהייתה מוכרת לנו עד אז. במציאות של המלחמה החדשה הזו, מלחמת טילים רחוקי טווח, ההתראה שניתנה לא מספקת בכדי להגיע אל מרחבים מוגנים כאלה. פיקוד העורף הנחה את התושבים להקים עבורם חדרים אטומים והנפיק ערכות אב"כ נישאות. אלה אמנם שיפרו במעט את המצב והגנו במידת מה על חיי הציבור. אולם בפועל, רמת המיגון בחדר האטום הייתה נמוכה מאוד, והגנה בעיקר מגזים. ואף זה באופן חלקי בלבד.

לקחים, תקנות, מהו בעצם ממ"ד?

כחלק מהמאמץ להכין את הציבור הישראלי למקרה ששוב ימצא עצמו תחת מתקפת טילים, ולהגן עליו ככל הניתן, הוחלט שבכל מבנה שיוקם או ישופץ, יוקם מרחב מוגן, שיאפשר הגנה מהירה ויעילה לדיירי הבית במצב מלחמה. מקום משפחתי ואישי להימלט אליו במקרה חירום. כל בניין שהוקם מאז נכנסו ההנחיות לתוקף מחויב להציג מרחב מיגון כזה העומד בהנחיות כדי לקבל טופס 4 המאפשר מגורים בבניין. ההנחיות לבניית ממ"ד מתעדכנות מעת לעת על פי דרישת פיקוד העורף.

על פי הדרישות הללו ממ"ד אשר נבנה בדירת מגורים צריך להיות בגודל של 9 מ"ר לפחות, ומבטון מזוין בלבד. הדלת וחלון הממ"ד חייבים להיות עמידים בפני רסיסים והדף ולהבטיח אטימה של החדר. בבניית הקירות והריצוף יש להשתמש בחומרים שאינם רעילים או דליקים, ולכל ממ"ד צריכים להיות שני צינורות אוורור.

במילים אחרות, המרחב המוגן מתוכנן לספק הגנה ליושביו מפני התקפות עם פצצות חומר נפץ מרסק (רגיל). הוא אטום לחדירתם של גזים רעילים ובכך נותן מענה לתקיפות בלתי קונבנציונליות. במרחבים המוגנים קיימת אפשרות להתקין מסנני אוויר במקרה שהשהייה הנדרשת ארוכה או כשהמדובר בתקיפה באמצעים ביולוגיים, כימיים או רדיואקטיביים.

מה חשוב לדעת לגבי הממ"ד שלכם?

א. תקינות: כדי שחדר המיגון שלכם יהיה באמת מוגן, ויגן עליכם ועל יקירכם במצב אמת, צריך מידי פעם לבדוק את תקינותו. רמת התקינות בממ"דים בישראל נמוכה מאוד וישנם ליקויים חמורים, אשר יהוו סכנה ממשית לשוהים בהם בעתות משבר. טוב תעשו אם תבדקו במהרה אם הממ"ד שברשותכם תקין, באמצעות בדיקות מעבדה של אטימות ממ"ד, בדיקות שליפת טייח, בדיקות חיפוי אבן ועוד.

ב. הכנה למצב אמת: בעת מלחמה ותקופות של סיכון גבוה, יש להכין את הממ"ד בשני מובנים. קודם כל עליו להיות מוכן לכניסה מהירה אליו בזמן אזעקה. המרחב בו צריך להיות פנוי ונכון להכיל אנשים. הוא צריך להיות ניתן לסגירה מהירה ויעילה. שנית, עליו להיות מוכן לאפשרות של שהייה ממושכת במקרה של התקפה בנשק לא קונבנציונלי, כימי ביולוגי או רדיואקטיבי. לצורך זה יש לבדוק היטב את מערכות הסינון וגם לוודא שהחדר מצויד במזון, מים, תרופות ואמצעי תקשורת כגון טלוויזיה, טלפון קווי, מחשב המחובר לאינטרנט, ערכות עזרה ראשונה וכמובן גם ערכות אב"כ.

ג. שדרוג, עיצוב, תפקוד בימות שלום: הממ"ד הוא חלק אינטגרלי מהבית ומרחב המחיה. הוא פעמים רבות מתפקד כחדר שינה נוסף או חדר ילדים, קליניקה, סטודיו, חדר עבודה ועוד. ככזה, עיצוב הממ"ד הוא חלק מעיצוב מרחב המחיה והעבודה שלכם. עיצוב הממ"ד ממלא חשיבות נוספת, רצינית יותר. כאשר חדר הממ"ד ממלא את ייעודו המקורי, עיצוב מספק ירגיע את הנפש ויעזור להשקיט את הרוחות בזמן מתוח. עיצוב כזה אפשרי לחלוטין. בלי להתפשר בשום אופן על הבטיחות ועל יעילות ההגנה שהחדר מספק.

לינקים מועילים:
איך לבדוק את תקינות הממ"ד?
טיפים לעיצוב ושדרוג של המרחב המוגן

סיכום וכמה מלים גם עלינו 🙂

כיום הממ"ד הוא חלק אינטגרלי מחיינו כאן באזור המורכב הזה של העולם. הוא נעשה חלק מהבית, פונקציונלי ורב שימושי, ותמיד שם, מוכן למקרה הצורך. וודאו כי אתם מוגנים בממ"ד שלכם. ודאו כי הוא מוכן, עומד בתקנים, נוח, מצויד ונעים לשהייה ארוכה במקרה שכזו תידרש.

אנחנו בשביט רונן מחויבים לתחום שלנו, לבטיחות ולנוחות של לקוחותינו מתוך ההבנה שאנו עוסקים בפיקוח הנפש והלב. אנחנו עוקבים באופן שוטף וסדיר אחרי הפיתוחים הכי עדכניים בתחום כדי לספק תמיד את הפתרונות הכי טובים והכי חדשים. התקנת סט ממ"דייעוץ בבדיקת הממ"ד ובהכנת ממ"ד לקבלת טופס 4התקנת סינון אוויר לממ"דעיצוב הממ"ד ועוד. נשמח לעזור לכם בכל צורך או לייעץ בכל שאלה.